Podzim – doba sklizně, rozloučení s létem, smutek…

kov

Podzim je doba sklizně, ale představuje také pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Zastupujícím elementem je kov a z orgánů jsou to plíce a tlusté střevo. Základní funkcí orgánů je pročišťovat, vypuzovat starou a kalnou čchi.

Toto období máme přibližně od poloviny září do poloviny listopadu. 

5elementu1Zima

Plíce jsou jinovým orgánem. Jsou nábojem životní energie. Jsou pánem  sestupné energie, která jde shora, zvenku dolů. Jde o energii dechovou, která se kombinuje s energií potravinovou. Vládnou čchi, která se tvoří v plicích.

Kontrolují dýchání. Zevně mají vztah s kůží, vlasy, nosem. Plíce pomáhají srdci – zejména při krevním oběhu. Podporují cirkulaci vody. Rozvádějí obrannou energii po těle, ohřívají a zvlhčují svaly, kůži, vlasy.

Chorobné se projevují hlavně nedostatkem dechové čchi, poruchami dýchání. Plíce jsou velmi citlivé na chlad, a proto jsou prvním orgánem postiženým zevními škodlivými (patologickými) faktory.

Tlusté střevo je jangovým dutým orgánem. Tlusté střevo zadržuje vodu a vylučuje zbytky potravin a tekutiny z těla. Hlavní patologické změny se týkají poruchy jejich transportu. Má spojení s plícemi.

Jeho porucha vede k neschopnosti odstraňovat, vypouštět minulé emoce, psychická zranění. Přichází pesimismus a melancholie. Postižení jsou často smutní, slabí, snadno zranitelní. Věci kolem sebe vidí jednostranně, jsou cyničtí.

Touží po moci a ovládání jiných. Jsou zatrpklí, zoufalí, nespokojení. Neustále se vracejí ke starým zážitkům. Nejsou schopni odpouštět. Chybí jim rozhodnost. Porucha tlustého střeva může vést také k autoimunitním chorobám.

Onemocnění plic a tlustého střeva mohou mít začátky již v dětství, jestliže dítě pociťovalo ústrky a nespravedlnost.

Životospráva

Element kov je ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organismu.

K typickým potravinám elementu kov patří například zázvor a nápoje z něho.

Obecně se podle tradiční čínské medicíny mají na podzim a v zimě podávat především jídla delší dobu uvařená. V potravě by měl být dostatek vlákniny, obiloviny, zelenina, luštěniny.

Nejvhodnější z potravin jsou:

–          Obiloviny: dlouhozrnná rýže

–          Luštěniny: bílé fazole

–          Zelenina a ovoce: ředkvičky, pórek, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek, mrkev, nakládané okurky, jablka, banány, hrušky, meruňky, borůvky, třešně, švestky, ořechy, marmelády

–          Živočišné bílkoviny: sýry s modrou plísní, zaječí maso

–          Ostatní: mátový čaj, chilli

Orgánové hodiny

Orgánové hodiny popisují průběh maxima a minima energie v určitých oblastech organismu v průběhu čtyřiadvacetihodinového cyklu.

Den je rozdělen po dvou hodinách na dvanáct částí. Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O dvanáct hodin dříve či později má tento orgán aktivitu nejnižší.

Toto se v čínské medicíně nazývá pravidlo poledne a půlnoc.

Plíce jsou v činnosti od 3 do 5hodiny, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu. Na rozdíl od srdeční záduchy (asthma cardiale), která se projevuje v poledních hodinách, průduškové astma se dostavuje právě v tuto dobu. Jak říkali staří lékaři: než začnou zpívat kohouti.

Tlusté střevo je v největší činnosti od  5 do 7hodiny. Je dobré si v tuto dobu navyknou na vyprazdňování. Je nutné se vyhnout stresu a spěchu. Probouzet se je potřebné postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Doporučuje se pít hodně čaje.

Nejideálnější výrobek OKG pro toto období je Factor Base. Přidat se může i Factor Base Detox na hluší pročištění střev.

(Zdroj – Radomír Růžička, Rudolf Sosík)

 

Petra Slámová
Poradím Vám, jak podpořit své zdraví přírodní cestou s výrobky OKG, které vycházejí z principů TČM. ***Vyrazit na cestu ke zdraví můžete i s e-bookem: 10 kroků ke zdraví přírodní cestou ***Inspiraci můžete najít také v e-booku: Moje cesta ke zdraví přírodní cestou s výrobky OKG

V e-booku, který si můžete zdarma stáhnout se dozvíte 10 důležitých kroků, které výrazně ovlivňují vaše zdraví. Zjistíte, kde už jste vy a na čem ještě můžete zapracovat. Mějte své zdraví ve svých rukou i vy!

Nejste registrovaní v OKG? E-book si stáhněte zde:

Jste zaregistrovaní v OKG? E-book si stáhněte zde:

Komentáře