Léto – čas růstu a dospívání…

oheň

Léto je zastoupeno elementem ohně a v lidském životě představuje čas růstu a dospívání, v jednom dnu zastupuje dobu oběda. Oheň znamená teplo a světlo, v organismu jej vyjadřují orgány srdce a tenké střevo. Základní funkcí orgánů je zateplovat vnitřek těla.

Toto období máme přibližně od poloviny května do poloviny července.

5elementu1Zima

Srdce je jinovým orgánem. Patří k němu jazyk (který je zrcadlem srdce), z otvorů ušiSrdce je nejdůležitějším orgánem v těle. Pokud je zdravé, jsou ostatní orgány v plné funkci, je-li nemocné, vyvolává onemocnění všech orgánů.

Srdce je pánem krve a cév, hlavní silou krevní cirkulace, je sídlem ducha, a proto má vliv na psychické funkce, vědomí, myšlení, paměť, ale i spánek.

Tenké střevo je jangovým – dutým orgánem. Jeho úkolem je oddělovat čisté od nečistého, vstřebávání základní substance a části vody. Je-li funkce porušena, je málo moče, průjem, který není hladký, ale se zbytky potravin a vodou.

Životospráva

Potraviny podporující element ohně jsou hořké chuti, vysušují, snižují napětí v organismu, usnadňují trávení a mohou být nápomocné při řešení nadváhy.

Příkladem takových potravin jsou tmavě zelené listy salátů a divokých bylinek. V létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Vynechejte dlouhé vaření, pečení a smažení. Při přípravě jídel omezujte sůl a naopak používejte větší množství tekutin.

Zmrzliny a ledové nápoje nejsou vhodné ani v létě. Oslabují trávení a navíc chladná energie stahuje tělo, což může vyvolat zadržování tekutin (potu a horka) uvnitř těla.

Nejvhodnější kuchyňská úprava: šetrné smažení.

Z potravin jsou to:

–          Obiloviny: pohanka, amarant

–          Luštěniny: červené fazole

–          Zelenina a ovoce: špenát, kapusta, čekanka, rukola, mangold, listy pampelišky, brusinky

–          Živočišné bílkoviny: grilované maso

–          Ostatní: oregano, muškát, kakao

Orgánové hodiny

Orgánové hodiny popisují průběh maxima a minima energie v určitých oblastech organismu v průběhu čtyřiadvacetihodinového cyklu.

Den je rozdělen po dvou hodinách na dvanáct částí. Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O dvanáct hodin dříve či později má tento orgán aktivitu nejnižší.

Toto se v čínské medicíně nazývá pravidlo poledne a půlnoc.

Tenké střevo je v největší činnosti od 13 do 15hod. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

Obal srdce – krev se dostávají do činnosti od 19 do 21hod. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to doba vhodná pro poslech hudby, divadelních her. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a lze provádět natírání bolestivých míst.

Od 21 do 23hod. je doba činnosti „tří ohřívačů“. Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek. Nekouřit, již nejíst.

V tomto období můžete přidat i některé z těchto výrobků OKG ⇒ Ok Gama +, Ok Omega3 Complete, Ok Omega +, Factor Base NO, nebo Factor Base AntiAge.

(Zdroj – Radomír Růžička, Rudolf Sosík)

 

Petra Slámová
Poradím Vám, jak podpořit své zdraví přírodní cestou s výrobky OKG, které vycházejí z principů TČM. ***Vyrazit na cestu ke zdraví můžete i s e-bookem: 10 kroků ke zdraví přírodní cestou ***Inspiraci můžete najít také v e-booku: Moje cesta ke zdraví přírodní cestou s výrobky OKG

V e-booku, který si můžete zdarma stáhnout se dozvíte 10 důležitých kroků, které výrazně ovlivňují vaše zdraví. Zjistíte, kde už jste vy a na čem ještě můžete zapracovat. Mějte své zdraví ve svých rukou i vy!

Nejste registrovaní v OKG? E-book si stáhněte zde:

Jste zaregistrovaní v OKG? E-book si stáhněte zde:

Komentáře